Kwi
01

Co nowego w 1na1?

Author // yfc
Posted in // News

 

1na1

 

 

Prawie 1,5 roku temu zostałam koordynatorem projektu 1na1. Początkowo nie bardzo chciałam przejąć tę funkcję, bo wydawało mi się to trudne i bez dużych szans na rozwój… Dzisiaj, po 1,5 roku widzę, że to była dobra decyzja.

W kontakcie 1na1 są obecnie 3 pary.  Jedna para jest w kontakcie już od 4 lat, dwie pary to zupełnie nowe, świeże „nabytki”. Przez ten cały czas mojego bycia koordynatorem mogę słyszeć i widzieć, jak zmieniają się dzieciaki w kontakcie, ale przede wszystkim, jak zmieniają się wolontariusze kontaktu 1na1.  Kiedy na spotkaniach opowiadają, co robią, jak się zmieniają i budują swoje relacje z dziećmi w kontakcie, jak spędzają z nimi czas, jestem dumna! Jestem dumna i cieszę się, że są tacy ludzie jak oni, którzy chcą, dla których drugi, mały człowiek staje się okazją  do rozwijania i poznawania siebie. Z ludzi początkowo wystraszonych, niepewnych czy podołają , czy się nadają, stają się odważnymi, gotowymi i otwartymi na nowe wyzwania osobami, których serce jest otwarte na potrzebę drugiego człowieka. Poświęcają swój prywatny czas, często swoje własne pieniądze na to, aby na buziach tych dzieci pojawił się uśmiech. Spędzają razem ok. 2 godziny w tygodniu. Wydaje się, że to niewiele czasu, aby dotrzeć do tych dzieciaków, ale my wiemy, że tak naprawdę nawet te 2 godziny tygodniowo, potrafią zmienić ich życie i przyszłość. Wiemy, że warto!

A tu parę słów od jednej z wolontariuszek:

„Kontakt z moją podopieczną „otworzył mi oczy”, że takich potrzebujących dzieci jest dużo wokół nas i wcale nie trzeba daleko szukać. Takie problemy oglądałam w telewizji. Już od dłuższego czasu zastanawiam się, co mogłabym więcej zrobić, jak bardziej pomóc. Do tej pory żyłam w świecie dobrze (no w miarę dobrze) wychowanych dzieci, bez większych problemów emocjonalnych, z którymi zawsze miałam świetny kontakt i bez problemu sobie z nimi radziłam, a przy mojej podopiecznej to wszystko nie zdaje egzaminu. Ona wiele mnie uczy: cierpliwości, stanowczości. Choć wiem, że jeszcze długa droga przed nami, to wiem, że nie odpuszczę…Aldona”

 

Marcela Chyba
Koordynator projektu „Kontakt 1na1”

 

Czym jest Kontakt 1na1?

„Kontakt 1 na 1” to projekt wspierania dzieci i nastolatków przez wypracowanie dobrych relacji między nimi, a opiekunami towarzyszącymi młodym ludziom w osobistym rozwoju.

Więcej o tym projekcie dowiesz się tutaj

Odwiedź nas również na naszej stronie facebook.

 

Tags // , , ,

Trackback from your site.